RS534_OSL_Michelle_OTO5682_W-Article_1140x600.jpg

Antioxidanty a oxidační stres: co potřebujete vědět

Abychom lépe pochopili, jak pokožka stárne, měli bychom vědět, že existují dva typy stárnutí – vnitřní, ke kterému dochází přirozeně, a vnější, to mají na svědomí vnější vlivy.

Jak stárneme, naše hladina kolagenu a kyseliny hyaluronové klesá. Genetika a další faktory sice mohou mít na stárnutí vliv, známky stárnutí se ale obvykle začínají objevovat zhruba od 25. roku života. Pokud vystavíme naši pokožku vnějším faktorům, urychlíme oxidační proces v těle a tím se může urychlit i proces stárnutí pokožky a projevit se tak dříve a ve větší míře.

Návrh bez názvu.png

Vnější stárnutí

Vnější stárnutí způsobují tyto faktory:

 • Kouření
 • Nadměrný pobyt na slunci
 • Diety
 • Výživa
 • Cvičení
 • Časté cestování
 • Stres
 • Nemoci a zranění

Životní styl, který zahrnuje kouření, špatný výběr stravy a časté nechráněné vystavování se slunci, může vést k tomu, že se na kůži objevují známky stárnutí dříve než u člověka, který se slunci vystavuje jen zřídka a přijímá dostatek živin z vyvážené stravy.

Oxidační stres

Podle dánské kožní specialistky a kosmetoložky Michelle Ottendal dochází k oxidačnímu stresu v momentě, kdy je tělo vystaveno velkému množství volných radikálů a není schopno dostatečně chránit buňky těla pomocí antioxidační obrany.

RS538_OSL_Michelle_OTO5843_W-Article_1140x600 (2).jpg

Tomuto jevu říkáme „metabolický paradox“: K životu potřebujeme kyslík, když ho ale naše tělo spotřebovává, tvoří škodlivé odpadní látky. Kyslík oxiduje a má podobné účinky, jako když jablka postupně hnijí, nebo kov rezne. Jak stárneme, naše tělo a kůže čelí podobnému procesu.

Antioxidanty chrání tělo před oxidací. Ochraňují tuky, bílkoviny, buňky a genetickou výbavu celého těla. Tím, že zajistíme tělu dostatek antioxidantů, můžeme zabránit stárnutí pokožky. Antioxidanty totiž chrání buňky před oxidačním stresem.

Co jsou antioxidanty a jak je můžeme získat?

OSL_Berries_5194_W_Article_1140_600.jpg

Antioxidanty jsou molekuly, které získáváme díky správné a vyvážené stravě a dostatku vitamínů a minerálů. Chrání tělo, buňky a genetickou výbavu proti oxidaci a volným radikálům. Pokud máme dostatečné množství antioxidantů, můžeme zabránit oxidačnímu stresu a tím i předčasnému stárnutí.

„Je důležité přijímat dostatek antioxidantů buď správnou výživou, nebo doplňky stravy.“ doporučuje Ottendal. Antioxidanty můžeme najít ve spoustě druhů ovoce a zeleniny.

Lesní plody plné antioxidantů

Lesní plody jako borůvky, ostružiny, maliny, jahody, brusinky a morušky jsou plné antioxidantů a my v Oslo Skin Lab je máme nejraději! Tyto bobuloviny mají nízký obsah kalorií a vysoký obsah antioxidantů a mnoho dalších vitamínů. Jsou tak skvělou volbou pro všechny, kdo se snaží redukovat známky stárnutí a zůstat co nejdéle svěží a mladiství.

OSL-1163242160_web-article_1140x600.jpg

Vzhledem k tomu, že tyto plody můžeme koupit čerstvé i mražené, lze je konzumovat po celý rok. Tady je pár nápadů, jak je můžete zahrnout do své stravy:

 • Přidejte je do ovesných vloček nebo jogurtu a dejte si super snídani
 • Rozmačkané podávajte se šlehačkou jako dezert
 • Rozmixujte je do smoothie
 • Připravte si tento výborný džem z chia semínek, který máme opravdu rádi

*Nezapomeňte, že do kteréhokoliv receptu můžete přidat svoji denní dávku kolagenu The Solution a vytvořit tak super účinnou péči o vaši pokožku.