OSL_IT3_WA_1140x600.jpg

Víkend v Miláně

Chcete strávit perfektní víkend v Miláně? V našem krátkém průvodci vám představíme hlavní památky, které v tomto městě stojí za návštěvu. Také vám řekneme, kde se v Miláně dobře najíte, a dáme tipy, jak se pohodlně a jednoduše dostanete na všechna zajímavá místa. Stejně jako většina italských měst Milán září historií a kulturním dědictvím. Všechny tyto skvosty najdete zejména v srdci města, tak neváhejte a vyrazte na průzkum!

Piazza del Duomo

Piazza del Duomo (Náměstí katedrály) je hlavním náměstím Milána. Své jméno dostalo po milánské katedrále Duomo, která je nejslavnější katedrálou v Miláně a zároveň největším kostelem v Itálii. Náměstí Piazza del Duomo je srdcem města nejen v geografickém smyslu, ale také z uměleckého, kulturního a společenského hlediska. Pokud jej navštívíte, rozhodně by vaše kroky měly vést i do katedrály Duomo, která je opravdovým architektonickým skvostem. 

Galleria Vittorio Emanuele

Hned vedle náměstí Piazza del Duomo najdete nákupní centrum pod širým nebem Galleria Vittorio Emanuele, které vyniká unikátní architekturou a výzdobou. Již na první pohled vás zaujme jeho skleněná kopule a jemné detaily. Pro zajímavost: na podlaze tohoto nákupního centra najdete mozaiku znázorňující býka. Pověra říká, že pokud chcete mít štěstí, měli byste býkovi položit patu na varlata a třikrát se otočit dokola. Tato pověra je velmi oblíbená. Dlaždice, které tvoří býka, totiž musely být v průběhu let několikrát vyměněny, protože se velmi rychle opotřebovávají tím, jak se na nich každý točí.

Piazza della Scala

Pokud vstoupíte do Galleria Vittorio Emanuele z Piazza del Duomo a projdete jej celé až na konec, ocitnete se na dalším důležitém milánském náměstí Piazza della Scala. Každá strana tohoto náměstí má svůj historický význam. Za svými zády budete mít Gallerii Vittorio Emanuele a po vaší levé straně se bude nacházet nejslavnější milánské operní divadlo Teatro alla Scala. Před Teatro alla Scala najdete jednu z nejstarších italských bank Palazzo della Banca Commerciale Italiana a po vaší pravici uvidíte milánskou radnici Palazzo Marino, v níž se pravidelně konají dočasné umělecké výstavy, kam je vstup zdarma. Je to skvělá volba pro deštivé nebo chladné dny!

Oblast Brera

Brera je jednou z nejvíce trendy a historicky významných čtvrtí Milána. Jde doslova o oázu umění, v níž najdete uměleckou školu, historické muzeum, galerie a také ateliéry současného umění. Tato městská čtvrť je plná života, elegance a vlastní osobitosti. Pokud se do Brery vypravíte večer, objevíte zde spoustu skvělých barů a restaurací, kde můžete strávit velmi příjemné chvíle.

Castello Sforzesco

Castello Sforzesco bylo sídlem milánských vévodů Sforzových. V současnosti je místem, kde najdete spoustu uměleckých sbírek a historických výstav, které rozhodně stojí za návštěvu. Pokud však nemáte chuť na prohlídku muzea a dáváte přednost historické architektuře, můžete bezplatně navštívit vnitřní nádvoří zámku. Toto nádvoří totiž slouží jako průchod mezi náměstím Piazza Cairoli a největším milánským parkem Parco Sempione. Stačí se jenom projít kolem krásné kašny a pod branami zámku a okamžitě se přenesete do dob dávno minulých.

„Moderní“ Milán

Pokud vás zajímá moderní architektura, rozhodně si nenechte ujít návštěvu čtvrti Porta Nuova, která se nachází v blízkosti čtvrti Brera. Je to jedna z nejdůležitějších obchodních čtvrtí města a velká část této nové čtvrti je pěší zónou, což vám umožní příjemnou procházku s možností návštěvy různých luxusních obchodů a stylových barů. V momentě, kdy dojdete na náměstí Piazza Gae Aulenti a pohlédnete vzhůru, spatříte dvě fascinující stavby. První z nich je mrakodrap UniCredit Tower – tato nejvyšší budova v Miláně vás ohromí svou výškou i moderností. Druhou úchvatnou budovou je exkluzivní obytná věž Bosco Verticale (Vertikální les), která byla navržená slavným architektem Stefanem Boerim a na níž najdete 900 stromů a 9 tisíc metrů čtverečních zahrady. Celá tato moderní architektura ve čtvrti Porta Nuova je opravdu působivá a rozhodně stojí za vidění!

Vyzkoušejte milánský aperitiv v Navigli

Jedním z nezapomenutelných zážitků, které byste si v Miláně rozhodně neměli nechat ujít, je milánské “aperitivo”. Co to znamená? Aperitivo je skvělá tradice, v rámci níž na baru zaplatíte pevnou cenu (obvykle kolem 10 EUR) za drink a k němu dostanete i jídlo nebo lahodné pochutiny. Některé podniky nabízejí bohatý bufet, zatímco jinde vám na stůl přinesou talíř s výběrem lahůdek. Tento výjimečný zážitek si můžete vychutnat v barech po celém Miláně. Mezi oblíbené oblasti, kde si v Miláně zajít na aperitivo, patří zejména Navigli, Arco della Pace a Brera.

Jak se budete po Miláně pohybovat?

Všechny hlavní atrakce a památky Milána, které jsme vám představili, jsou v docházkové vzdálenosti. Pokud nechcete chodit příliš pěšky, využijte městskou hromadnou dopravu. Z místa na místo se lze přemístit třeba autobusy, metrem nebo tradičními oranžovými tramvajemi. V centru Milána využijete také taxi službu nebo elektrické koloběžky a kola.

A co ještě můžeme dodat na závěr? Milán je město, které si užijete kdykoliv během roku. Možná byste se měli vyhnout srpnu, protože některá tradiční místa jsou kvůli svátkům uzavřená. A pokud máte více času, nezapomeňte, že za pouhých pár hodin dojedete k jezeru, moři, nebo do konce do Alp!