RS484_OSL_0521_54121_W-Article_1140x600.jpg

Tipy na podzimní self-care

Podzimní temnota se na nás začíná podepisovat. Dny se zkracují a my máme pocit, že přicházíme o čas. Právě proto je extrémně důležité dopřát si čas pro sebe a dobít si baterky! Někdy je důležité upřednostnit sebe sama, abychom se následně dokázali postarat o všechno a všechny kolem nás. Self-care je prostě malá investice s velkou návratností. Pro někoho může self-care představovat meditaci, pro jiného zase běh nebo čtení knihy. Nejdůležitější je si slíbit, že si ten čas najdete stejně, jako když to slíbíte například přátelům. A hlavně, aby to byl příslib, který vám přinese užitek.

My jsme si pro vás připravili několik našich oblíbených aktivit na podzimní self-care: 

Reorganizace domácnosti. Jeden z běžných deštivých dnů by pro vás mohl být znamením pro úklid zásuvek a skříněk, které jste již tak dlouho chtěli přeskládat. (není se zač stydět, upřímně, všichni máme nepořádek ve skříních...) Pořádek v našich věcech totiž znamená i pořádek v hlavě, což vede k uvolnění nahromaděné energie. 

Domluvte si kávičkové rande s kamarádkou! Jednoduše to udělejte! Dny i týdny utíkají jako voda, věřte nám, nikdy neprohloupíte příjemné posezení s kámoškou. Vždyť nemusí trvat celou věčnost! Vyzkoušejte si například společně připravit naše latté z červené řepy. 

Neděle v domácím wellnessu! Důkladně se na něj připravte! Vyčistěte koupelnu, zapalte svíčky, pusťte si oblíbený playlist a dejte si příjemnou koupel, kterou ukončíte 30-ti sekundovou ledovou sprchou. Potom už jen aplikujte masku na obličej a vlasy, pleťový krém a upravte si nehty. Tento čas pro sebe určitě nebudete litovat, a navíc, v pondělí se budete cítit a vypadat svěže a plní energie připraveni na nástrahy nového týdne! 

Květinový pátek! Venku je šedě a deštivo, tak si to udělejte hezké alespoň uvnitř! Čerstvá kytice květin vám zaručeně vykouzlí úsměv na tváři. Zasloužíte si ji, tak ať vám připomíná, jací jste skvělí vždy, když ji uvidíte! 

Meditace! Pokud patříte k začátečníkům a potřebujete pomoc s rozběhem, existuje spousta bezplatných aplikací, které vás procesem provedou, například Insight Timer! Všem nám značně prospívá, když svou hlavu ulehčíme a prostě jen dýcháme. 

Přečtěte si knihu. Usaďte se na příjemném místě, připravte si šálek zeleného čaje, aplikujte si hydratační pleťovou masku a vstupte do fiktivního světa. (telefon někam na chvilku zahoďte) 

Naše knižní tipy: 

  1. Jo Nesbø - Krvavý měsíc 
  2. Valerie Perrin - Vyměňte květinou vodu 
  3. Delia Owens - Kde raci zpívají 

Udělejte si pěkný filmový nebo seriálový večer. Nakrájejte si zdravé chuťovky, připravte čaj, hořkou čokoládu, deky a svíčky. 

Naše filmové a seriálové tipy na podzim:  

  1. Nejhorší člověk na světě 
  2. Ikke lov å le (Není dovoleno se smát) 
  3. Tunel (britsko-francouzská kriminálka) 

Projděte si fotografie v mobilním telefonu a pořiďte z nich fotoknihu. Možná to bude první vánoční dárek, který si budete moct vyškrtnout ze seznamu. Každopádně, je to zábavný způsob, jak si připomenout zážitky dosavadního roku a zároveň si uklidit v telefonu.  

Udělejte něco hezkého pro druhé. Pošlete milou SMS-ku, zastavte se u někoho s kávou nebo někoho pozvěte na procházku či večeři. Takové maličkosti mohou znamenat pro druhé velmi mnoho! 

Napište si seznam všeho, za co jste vděční. Nemusíte si ho psát na papír, stačí si jej sestavit v mysli! Seznam věcí, za které můžeme být vděční, je vždy delší tehdy, když mu věnujeme plnou pozornost. Je fajn si čas od času to dobré připomenout!  

Mile si s sebou promluvte a usmějte se na sebe v zrcadle. Je nemožné, aby za jedním úsměvem nenásledoval hned další a upřímnější. - Sbalte si oběd, nějaký horký drink a vychutnejte si je v krásné a svěží podzimní přírodě. S přáteli nebo bez nich.  

Praktikujte mindfullness! Být v přítomném okamžiku vyžaduje trénink, ale je neuvěřitelně příjemné nechat všechny myšlenky v minulosti a starosti přenechat budoucnosti. Kvalita přítomného okamžiku se tak dostane na úplně jinou úroveň! Neplýtvejte energií na věci, se kterými v daný moment nemůžete nic udělat. 

Naplánujte si zbytek roku a zamyslete se nad tím dosavadním. Je něco, co byste chtěli do konce roku stihnout? Měli byste se tomu začít věnovat už teď? Nebo se můžete rozhodnout, že to ze svého seznamu vyškrtnete a přesunete do dalšího roku. Je to na vás.  

Přetřiďte si šatník a sestavte si podzimní outfity. Určitě tak objevíte spoustu nových a pěkných kombinací, které jste ještě nevyzkoušeli a zjistíte, že to nové sako přece jen nepotřebujete. 😉 Díky přepravě outfitů tak budou i vaše rána méně stresující. Koneckonců, všichni bychom se měli snažit méně stresovat, není to dobré pro zdraví ani pro vaši pleť.  

Pamatujte, že říct někomu ne znamená říci ano sobě! A je to naprosto v pořádku! Tak pečujte o sebe a užívejte si tento pěkný, jasný a tajuplný podzim.