32672_oivindhaug -norvital-1200x.jpg

5 tipů, jak se zbavit stresu

Stres ovlivňuje nejen naši psychiku, ale i náš zdravotní stav. Kvůli stresu také rychleji stárne naše pokožka. My vám ale poradíme, jak se stresu zbavit.

Stres jako viník stárnutí pokožky. Poradíme, jak se ho zbavit!

Stres ovlivňuje nejen to, jak se cítíme (určitě jste někdy zažila stažený žaludek a tíhu na prsou), ale i výrazně urychluje proces stárnutí pokožky. V práci nestíháte termíny, soukromý život je také jedna velká honička, zastavit se není kdy. A hladina stresu stoupá. Ano, platí, že krátkodobý stres má pozitivní vliv na naši výkonnost, ale stres, který trvá dlouhou dobu, má na naše tělo i psychiku jen a jen negativní dopady. A jedním z nich je i rychlejší stárnutí pokožky. Na opačném pólu je potom kolagen, pleti vlastní bílkovina, která ji udržuje hladkou a pružnou. Je to vlastně takové přirozené „sérum proti vráskám“. Jakmile ale oslavíte 30. narozeniny, začíná množství kolagenu v kůži přirozeně klesat a nového vzniká méně a pomaleji. Výsledkem jsou první vrásky. Pokud do tohoto koktejlu ještě přimícháte přemíru slunce, kouření, zmiňovaný stres nebo znečištění, je stárnutí rychlejší.

Jak z toho ven? Naučte se odpočívat. Tady je 5 tipů, jak na to:

  1. Cvičte. Při pohybu vzniká v našem těle hormon oxytocin, který snižuje stres i úzkost. Půlhodinka pohybu denně zvýší vaši odolnost vůči stresu.
  2. Meditujte. Věděli jste, že během meditace roste aktivita v těch částech mozku, které spojujeme s pocity štěstí, a naopak klesá v částech, které spojujeme se stresem?
  3. Dopřejte si digitální detox. Jednou za čas vypněte počítač a mobilní telefon zavřete do šuplete. Pocit, že musíte být neustále online, totiž také stresuje.
  4. Spěte. Spánek je totiž nejlepší omlazující kúra. Chcete-li, aby byl váš spánek co nejkvalitnější, jděte si každý den lehnout ve stejnou dobu a ideálně usínejte v temné a chladné místnosti.
  5. Relaxujte. Udělejte si čas na přátele, na procházku po lese, přečtěte si knihu, mrkněte se na dobrý film. Cesta k míru a harmonii vede jen skrze pravidelnou relaxaci.